Životaschopné volební programy?

čtvrtek 17. říjen 2013 10:58

Chystáte se k volbám a jste ohleduplní k životnímu prostředí? Může vás tedy zajímat, jak se s krajinou, podporou atomu nebo ovzduším ve městech chystá naložit vaše vysněná strana. Zde ale přichází varování: nechcete-li ztratit zbytky iluzí o stranách, raději volební programy otevírejte připraveni na vodopád nejasných slibů. Ty jasné a formulované závazně se vyplatí zde zvýraznit.

Tak tedy. Sociální demokracie svůj volební program až překvapivě ekologizovala. Strana chce otevřít přípravu zákonů občanům, posílit neziskový sektor, zasadit se o recyklaci, prosadit zákon o snižování emisí, zakázat průzkum a těžbu břidlicového plynu a dokončit modernizaci hlavních tahů železnice. Zní to velmi pěkně. Základní otázkou ale zůstává, zda se to stane. Ve straně je totiž kromě stávajícího vedení i křídlo vedené hejtmanem Michalem Haškem, který byl v minulém volebním období na špici žebříčku těch poslanců, kteří pro životní prostředí nehlasují. Ve 38 hlasování hodnocených asociací Zelený kruh, dal svůj hlas „pro přírodu“ jenom čtyřikrát.

Text vyšel v upravené podobě v Lidových novinách 17. 10. 2013

Text vyšel v upravené podobě v Lidových novinách 17. října 2013

Jak je možné rozeznat už podle jména, zelený program bude mít i Strana zelených.  Je to tak  ̶ program je formulovaný závazně a se zdůvodněním jednotlivých návrhů. Jeho problém ale spočívá v tom, že je spíše detailním programovým prohlášením vlády, než ideovým nastíněním přitažlivého směru. A právě na tom, zda se Straně zelených podaří přesvědčit ekologicky smýšlející voliče, že nemají volit jiné ozeleňující se strany, záleží, zda se dostane do Sněmovny. Jejich návrhy na rozšíření mýtného, zrušení podpory spalovnám, zachování severočeských limitů těžby, podporu ekologického zemědělství či zajištění práva lidí rozhodovat o svém okolí, tak mohou snadno spadnout pod stůl.

Za podrobnější zmínku stojí snad už jen dva programy: KDU-ČSL je ve svém programu sice nevyvážená, ale stále drží z hlediska ochrany životního prostředí dobrý standard. Chce například omezit zábor půdy pro nerealizované projekty jako je kanál Dunaj-Odra-Labe a podpořit zateplování. Zároveň ale chce podporu pro jádro a kácení na Šumavě. Podobnou dvoukolejnost nalezneme i v programu TOP09 a Starostů. V něm je závazek zachovat limity těžby, zvýšení recyklace či podpora železnici. O účasti veřejnosti na rozhodování o životním prostředí a dalších podstatných tématech, program ale prakticky mlčí.

Programové návrhy ostatních stran už spíše děsí: KSČM představuje nerealistické myšlenky, jako regulaci cen energií, či ovlivnění jednání World Trade Organization. Program Babišova ANO se až podezřele dotýká zájmů Agrofertu ̶ evropské miliardy chce směrovat do intenzivní živočišné a rostlinné produkce. Zemanovci slibují propojit Dunaj, Odru a Labe a podporovat jádro. O ostatních tématech s výjimkou účasti veřejnosti ale mlčí. Pro úplnost lze dodat, že Úsvit přímé demokracie k životnímu prostředí v programu odkazuje pouze dvakrát a ODS v příslušné programové kapitole nekonkrétně říká, že bude pokračovat v dosavadním směru. Exministr ODS Tomáš Chalupa přitom před odchodem z politiky dostal od neziskových organizací na vysvědčení pětku.

Připadá vám tato skrumáž nepřehledná? Mně taky. I proto připravil Zelený kruh web www.chytravolba.cz, kde je možné se podívat nejen na programy, ale i odpovědi stran na předvolební anketu, či volební program, jak by vypadal, kdyby jej psaly ekologické organizace.

 

 
 

 

Co je chytrá volba?

Návrhy ekologických nevládek jsou v porovnání s jejich radikálním veřejným obrazem až překvapivě krotké. Na daném webu se totiž dočtete, že je potřeba ušetřit miliardy zrušením státní podpory spaloven odpadu, jádra a uhlí, že je třeba českou energetiku a ekonomiku připravit ne bezuhlíkaté fungování. Že je nutné pomoci ostravskému ovzduší a ponechat severočeské limity. Zároveň je třeba zachovat zemědělskou krajinu, snížit dopady dopravy, nepřipustit evropské dotace do špinavých projektů a do posuzování zásadních staveb přizvat veřejnost. Všechny tyto návrhy jsou střízlivé, realistické a v širokém významu toho slova potřebné.

Žádné zmínky o změně klimatu a naší historické odpovědnosti vůči rozvojovým zemím, žádný důraz na potřebu zásadně otočit kormidlo naší konzumní civilizace. Prostě jen návrhy, které ušetří peníze každého z nás, díky kterým budeme žít ve zdravějších městech a budeme mít šanci dostat se na víkend do opravdové divočiny, aniž bychom museli na Ruzyni. Ani do vězení, ani na letiště.

Čemu může dát dnešní politika šanci, pokud ne ani tak konformním cílům? Může potěšit, že priority občanských sdružení již do několika volebních programů prosakují. Některým stranám je ale kvalita života lidí i přírody docela jedno. Právě volby můžou pomoci ukázat, za čím občané a občanky Česka opravdu stojí. Přeji vám proto šťastnou volbu. A chytrou!

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00