Hledá se ministr. Chalupa padá

čtvrtek 21. březen 2013 09:56

Rozpočet ministerstva životního prostředí klesl o třetinu, příští rok bude na polovině. Prakticky to znamená zrušení velké části kontrol České inspekce životní prostředí, bez kterých jakákoliv pravidla ztrácejí účinek, rušení služeb pro turisty v národních parcích, či omezení protismogových a protipovodňových varování. Tam, kde v rozpočtu rezortu nejsou vidět změny v číslech, se odehrávají změny strukturní: nahrazení zkušených odborníků kádry ODS či podpora stavby obřích spaloven namísto recyklace. Jinými slovy – právě uplynuly dva roky cílené likvidace ochrany životního prostředí v Česku.

Jak Tomáš Chalupa, který má dle průzkumu CVVM důvěru 9 % občanů, pracuje? Skoro vůbec. Po letech planých slibů oficiálně vzdal předložení zákonů, které měly zlepšit ochranu zemědělské půdy či omezit skládkování.  A jeho údajné priority? S pomocí komunistů prosadil zákon o ovzduší, kterým odpustil hutím ArcelorMittal či hnědouhelné elektrárně Prunéřov milionové poplatky za vypouštěné škodliviny.  Plzeňský návrh zákona, který by fakticky zrušil Národní park Šumava, ve sněmovně kritizoval, ale nakonec proti němu nehlasoval.

           Foto: archiv organizátorů demonstrace proti ničení NPŠ  článek v HN

Uplyne něco přes rok a budeme volit poslance, poslankyně, a tím v důsledku i stranu nového ministra. ODS si po tomto zážitku snad už nevybereme, stranický postup ostatně odsoudily i koaliční strany. Doufejme, že na rezortu neuvítají ani KSČM. Ta se navenek tváří jako zastánkyně nemajetných a slabých, v posledních dvou letech ale hlasovala hlavně za ty druhé.  To se ukázalo právě i při projednávání zákona o ovzduší: komunisté nejdříve horovali za Ostravany, pak ale hlasovali pro znečišťovatele. Těm nejpotřebnějším zůstane jen smog.

Znovu postavit ministerstvo na nohy by mohl zástupce nebo zástupkyně TOP09, která podle statistik a hodnocení hlasování Zeleným kruhem dosud ve sněmovně hájila životní prostředí nejlépe. Avšak nese také odpovědnost za neblahou vládní ekologickou politiku. Totéž platí pro poslední ze stávajících parlamentních stran, které mají šanci se v něm opět objevit. Sociální demokraté se zatím ale ještě nerozhodli, zda mají hájit ústavní právo občanů na zdravé životní prostředí, nebo se chovat jako KSČM. A utíká jim čas.  

Nový ministr či ministryně životního prostředí bude mít při vstupu na úřad na stole skvěle zpracovanou kuchařku slepých uliček. Bude vědět, v čem nemá pokračovat, nechce-li skončit podobně neslavně, jako jeho dva předchůdci. Nový ministr ale musí zároveň vědět,  jak z rozpadlého ministerstva znovu vytvořit vnitrostátně i mezinárodně uznávanou instituci. Na to nestačí jen manažerský um a politická vůle vlastní strany. K tomu je zapotřebí i notná dávka skutečné znalosti tématu.

Jednu věc je možné přičíst Tomáši Chalupovi přičíst k dobru: svým tragickým výkonem umožnil svému nástupci ujmout se zanedbaných témat, a tím získat sympatie veřejnosti. Většina lidí totiž chce zachovat národní parky, chce mít možnost snadněji třídit odpad a dýchat čistý vzduch. Podnikatelé potřebují rovné podmínky, podporu inovací a reálnou dlouhodobou perspektivu ze strany státu. To všechno dohromady dává nemalé politické šance. 

Než tedy budeme příští rok házet lístek do urny, bude zapotřebí zeptat se stran, koho plánují na ministerské křeslo posadit. A ptát bychom se měli už nyní, když píší své volební programy.

 

- - - 

Text vyšel 18. března 2013 v Hospodářských novinách.

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00