Podpoří-li Fischer Zemana, bude to znamenat, že dostal trafiku

pondělí 21. leden 2013 07:47

V zákulisí volební kampaně se spekuluje o tom, koho a zda tento týden podpoří Jan Fischer. Náznaky z posledních dní přitom ukazují na to, že by to mohl být Miloš Zeman. Jan Fischer se vůči jeho stylu politiky, která zahrnovala i přípravu vraždy novinářky Slonkové, vymezoval v průběhu celé své předvolební kampaně. Na tento paradoxní obrat v jeho sympatiích upozorňuje virální video, které se od neděle šíří po internetu.

Jan Fischer již při zahájení své kampaně prohlásil: „Tato prezidentská volba ukáže, zda si lidé přejí návrat zpět do devadesátých let, nebo zda si přejí změnu.“ (1) Poukázal přitom na ambici Miloše Zemana získat prezidentský úřad, a svým způsobem tak navázat na opoziční smlouvu.

Během prezidentské debaty 4. ledna Jan Fischer připomněl, že ani dvousettisícové demonstrace během opoziční smlouvy reagující na omezování politické soutěže nepřiměly Miloše Zemana k odchodu z politiky. (2) Na podezřelé dohody v období opoziční smlouvy upozorňoval i během prezidentské superdebaty 10. ledna. (3) Jan Fischer dokonce o opoziční smlouvě prohlásil: „to byl vrchol deformace české demokracie“. A dočkal se za to bouřlivého potlesku několikasethlavého publika ve stoje. (4)

Jan Fischer neagresivně a přitom zcela jasně posledního půl roku upozorňoval na to, co má Miloš Zeman na rukou: opoziční smlouvu, která je spojená kromě stamiliardové korupce i s vyloučením malých stran z politické soutěže či s přípravou vraždy novinářky Slonkové. Pokud na toto všechno v posledním týdnu zapomene a Zemana nakonec podpoří, bude zřejmé, že dostal trafiku. Jsme ale přesvědčení, že na takovýto handl je Jan Fischer příliš morální člověk.

Současný potenciální obrat jeho podpory glosuje videosestřih, který je od neděle na českém internetu 

Současná atmosféra příklonu Jana Fischera k Miloši Zemanovi je tedy čistě spekulativní. Šla by totiž vysvětlit jedině politickým či mocenským obchodem, který by byl jistě za hranicí vkusu voličů Jana Fischera, ale především za hranicí jeho vlastních morálních standardů.

Závěrem lze doplnit, co k tomu říká Matěj Hollan: "Tahle volba není o pravici ani levici, ale o vkusu. Volíme si člověka, který bude náš stát reprezentovat v zahraničí, který bude požívat prakticky ničím neomezenou imunitu, který má značné pravomoci, jako třeba amnestii, kterou nyní zneužil Zemanův hlasitý podporovatel Klaus. Prezident snad ze všech politiků nejvíce ovlivňuje směřování státu. Pokud nechceme, aby nás reprezentoval vulgární alkoholik, který na potkání uráží ostatní politiky či novináře, pokud nechceme, aby nás reprezentovalo Klausovo politické dvojče Zeman, zvolme si na Hrad Karla Schwarzenberga. Za něj se stydět nebudeme. Za Zemana ano a moc."

 

Poznámky

(1)  Představení programových priorit Jana Fischera na Žofíně, 15. září 2012.

(2)  Prezidentský duel Jana Fischera a Miloše Zemana, FTV Prima, 4. ledna 2013, 1h25min 

(3)  Prezidentská superdebata, ČT1, 10. ledna 2013, 1h41min

(4)  Prezidentský duel Jana Fischera a Miloše Zemana, FTV Prima, 4. ledna 2013, 0h59min 

 

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00