Nechci protestovat proti prezidentovi. Až bude pozdě.

sobota 19. leden 2013 09:51

O tom, kdo bude příští hlavou státu, rozhodnou sociální sítě a levicové regiony. Toho si je dobře vědomá i brněnská iniciativa studentů, kteří si nepřejí zvolení Miloše Zemana. Internet není jen kanálem, který rozhoduje, ale i médiem které dopomohlo k vzniku této skupiny: její jádro se zorganizovalo tuto sobotu emailem, o dalších aktivitách iniciativa průběžně komunikuje za pomoci Facebooku.

Díky internetu studenti s darem dvou balíků kancelářského papíru a společně zaplaceného hostingu webu www.zemanprotilidem.cz za 371 korun, byli již schopní vytisknout 2000 letáků a natočit a sestříhat virální video, které se od včerejška šíří po sociálních sítích. Honza říká o střihu videa: "Dosud mi nedocházelo, jak vlivný může Facebook být. U těchto voleb ale o jejich výsledku rozhodnou levicové regiony a právě Facebook. Proto jsem před prvním kolem s kamarádem Martinem za odpoledne natočil a na Youtube dal amatérské video Vyhrát může jenom jeden. Za čtyři dny jej viděly tisíce lidí. Náš klip k druhému kolu voleb viděly dva tisíce lidí už za první den."

 

Skupina 11 brněnských studentů a s nimi sympatizující farářky si na úterní schůzce v kavárně mezi sebe rozdělila brněnská sídliště, na nichž začnou s šířením amatérsky vytisknutých letáků: Eva a Hanka chodila po Řečkovicích již v pátek, Blanka dnes obejde židenická sídliště a Katka sídliště v Řečkovicích. Hanka o první roznášce letáků říká: "Za necelé dvě hodiny jsem dnes roznesla asi 340 letáků. O víkendu si dotisknu další. Nechci si totiž stěžovat na prezidenta až ve chvíli, kdy se s tím nebude dát nic dělat. Lidé se mnou u schránek často mluvili o tom, že jsou ze Zemana znepokojení, ale nevědí, co dělat. Někteří lidé ale měli jiný názor. Nehádala jsem se s nimi, dala jsem jim leták a snažila jsem se popsat, proč Zeman není Klausem chudých."

Na letáku jsou informace pro levicové voliče, které poukazují na výrok Miloše Zemana o komunistech, že jsou rakovinou této společnosti - a nyní paradoxně stojí a padá s jejich podporou. Zároveň je tam citován levicový kandidát Jiří Dienstbier, který varoval před Zemanovou vazbou na pražskou mafii.

HankaKatka

LetakyPavel

Znatelně ovlivnit výsledky voleb může tato skupina ale pouze pokud bude mít následovníky i v dalších městech. Dnes začne Pavel přes sociální sítě oslovovat další lidi z regionů, už nyní ale máme kontakt v Jeseníku, Znojmě, Opavě, Teplicích a Praze.

Stáhnout si a roznášet leták (http://www.zemanprotilidem.cz/Volite-Milose-Zemana-Opravdu.pdf) anebo šířit virální video, které za první noc od spuštění vidělo téměř 1000 lidí, může každý: bez peněz, bez návaznosti na nějakou fungující skupinu či organizaci. Stejně jako my.

Jsme zvědaví, zda naše aktivita bude mít citelné výsledky. Lokality, na které se vypravíme, totiž volíme dle veřejně přístupných podrobných výsledků prvního kola volby dle Českého statistického úřadu. Podle výsledku druhého kola v jinak srovnatelných lokalitách, pak budeme moci odhadnout, zda naše aktivita měla skutečný dopad.

 

 
Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00