Může idealist(k)a volit někoho jiného než Táňu? Měl(a) by.

středa 9. leden 2013 23:59

Chtěl jsem volit Táňu Fischerovou. Pak jsem se pořádně podíval do průzkumů. A rozhodl se, že neupřednostním kandidátku, kterou bych na Hradě viděl asi nejraději. Namísto toho budu volit jednoho z dvojice Schwarzenberg – Dienstbier. Jenom oni totiž můžou zabránit tomu, aby v Klausově tragikomedii nepokračoval Zeman nebo Fischer.

Od mnoha dobrých i vzdálenějších přátel se nyní ozývají hlasy: Jsi zmanipulovaný průzkumy. Nejsi dost idealistický, když volíš pragmaticky. Chceš volit kandidáta velké strany namísto plně občanského kandidáta.

Rád bych proto vysvětlil, proč jsem se rozhodl své favoritce Fischerové svůj hlas nedat i přesto, že jsem pár hodin dobrovolničil v její kampani. Má se to zhruba takto.

Oproti volbám do Sněmovny, je prezidentská volba zásadně odlišná. U sněmovních voleb má smysl volit “stranu svého srdce”, protože jí stačí pro vstup do Sněmovny pět procent. U prezidentských se ale hraje jen a jedině na vítěze – ne na druhé, ani na třetí místo. Je proto opravdu třeba myslet taktičtěji.

Tím spíš, že se zdá, že v druhém kole bude Fischer se Zemanem. To by pro nás z mnoha důvodů, které tu snad nemusím rozvádět, byla velká prohra.

Máme se tedy řídit jenom podle průzkumů? To bych taky docela neřekl. Ale rozhodně má smysl k nim aspoň částečně přihlédnout. Nemůžou nám sice říct, koho máme volit. Můžou ale ukázat, co přispívá tříštění hlasů, a co naopak jejich spojování.

Nevěřím internetovým průzkumům ani na rychlo a netransparentně provedeným průzkumům z ledna tohoto roku. Proto ve své úvaze vycházím z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd. Tento výzkum má několik citelných nedostatků: není zcela aktuální, jeho respondenti začínají už na 15 letech, zahrnuje nyní už vyřazené kandidáty. Ale na druhou stranu je podle mne metodicky neovlivněný. Vedoucí CVVM Jiří Vinopal, který mi vedl diplomku, je výjimečně rovný člověk, nedokážu si představit, že by to tedy bylo pokřivené.

(O průzkumech se nakonec začalo mluvit tak hanlivě, že jsem na jejich obhajobu napsal další blog.)

V tomto průzkumu se kromě preferencí voličů ptali i na neměnnost jejich rozhodnutí. Předpokládejme, že těch 41 % lidí, kteří řekli, že “svou volbu už určitě nezmění” je mezi kandidáty rovnoměrně rozprostřeno, a opravdu již nic nezmění. Zisk každého kandidáta tedy vynásobíme 41 %, a získáme tak druhý sloupec čísel. Celkem 55 % respondent uvedlo, “že se může stát, že svou volbu ještě změní”. Předpokládejme, že to udělá jen polovina z nich. Třetí sloupec proto vznikne jako první sloupec vynásobený 22,5 % (neboli 55% lomeno 2). Sečtením druhého a třetího sloupce získáme pravděpodobné tvrdé jádro voličů ve čtvrtém sloupci.

A nyní Ti, kteří svou volbu oproti prosinci změní. Bude jich ve skutečnosti pravděpodobně mnohem méně, předpokládejme ale, že je jich celých 48,25 %. I u těchto se dá předpokládat, že se všichni „nenalepí“ na jediného kandidáta, či kandidátku. Mnohem spíše se mezi kandidáty rozprostřou. Ne sice rovnoměrně, jak to ukazuje pátý sloupec, nebude to ale zcela jiným způsobem. Pro pátý sloupec tedy teoreticky předpokládejme, že čím má kandidát větší „tvrdé jádro voličů“ ve třetím sloupci, tím větší podíl přebíhajících voličů získá. Toto je samozřejmě jen dohad, který se v realitě ukáže jako nepravdivý.

Přece ale má smyl se podívat na vytučněný poslední sloupec, který sčítá tvrdé jádro a poměrnou část nerozhodnutých voličů.

Co na tom všem chci ukázat? Pokud by měla například Táňa Fischerová získat zhruba 20 % všech hlasů potřebných pro postup do druhého kola, musela by přesvědčit téměř dvě pětiny ze všech nerozhodnutých voličů (kterých je v tomto teoretickém výpočtu 48,25 %).

O tuto skupinu ale zápolí i osm zbývajících kandidátů. Připadá Vám pravděpodobné, že se to nějakému kandidátu, který má pod 5 % povede? Myslím, že uvažovat realisticky není ostuda.

Volební propočty

(Tabulka - Toto není žádný volební model. Je to jen velmi hrubý propočet s mnoha nepřesnostmi. Ukazuje ale názorněji, to co se dá odvodit i z původních čísel průzkumu: minimálně polovina lidí je již pevně rozhodnutá, koho volit. Pokud se nějaký kandidát má dostat do druhého kola, musí mít aspoň zhruba 20 % hlasů. U kandidáta, který nyní má méně než 5 % by to vyžadovalo získat prakticky dvě pětiny všech nerozhodnutých voličů. Při počtu devíti kandidátů, kteří všichni finišují kampaň je to - podle mne - zcela nerealistické.)

Řekl bych o sobě, že jsem spíše idealista než pragmatik. Mám rozhodně raději vyjadřování Táni Fischerové o potřebě chránit životní prostředí a její vysoké hodnoty, než přehlíživost k mnohému důležitému a problematickému od Karla Schwarzenberga.

Má-li se ale někdo s nadějí na zvolení prezidentem postavit Fischerovi a Zemanovi v druhém kole, nebude to – bohužel – Táňa Fischerová, ale zřejmě ani Zuzana Roithová nebo Vladimír Franz. Bude to Schwarzenberg nebo Dienstbier.

Můžeme se mezi sebou hádat, kdo z našich kandidátů má lepší morální profil. Můžeme Schwarzenbergovi vyčítat, že je nálepkou asociální vlády, Dienstbierovi, že žádá komunisty o podporu, aby ji nevyzobal Zeman s Bobošíkovou. Můžeme vyčítat Roithové to, Franzovi ono…

Anebo se taky můžeme všichni spojit a dostat do druhého kola kandidáta, za kterého se následujících pět let nebudeme muset stydět jako za Klause.

Reálnou šanci na to mají Dienstbier se Schwarzenbergem.  

Ostatně, podívejte se, co říkají jiní... 

   

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00