Vyhrát může jenom jeden: Dienstbier nebo Schwarzenberg

středa 9. leden 2013 10:48

Vyhrát může jenom jeden. Tak jsme s Martinem Freundem pojmenovali krátké amatérské video, na kterém mladí lidé uvažují o tom, komu hodit svůj hlas při prezidentské volbě.

Logika věci je poměrně jednoduchá. Zatímco při volbách do Sněmovny stačí překročit pětiprocentní hranici, u prezidentských voleb se hraje pouze na vítěze. Pokud tedy váš kandidát zůstane druhý nebo třetí, je to stejné jako kdyby skončil poslední. Možná je to dokonce horší, protože se velkým počtem “rozumných” kandidátů tříští hlasy. Kdyby se tyto hlasy daly dohromady, mohly by společně dvojici Zeman a Fischer konkurovat.

Mezi nimi si v druhém kole vybírat nechci.

Volit proto budu Dienstbiera nebo Schwarzenberga. Ti jediní totiž mohou uhelno-ruskou dvojici rozbít a do druhého kola se dostat.

Možná si říkáte: není to příliš pragmatické, příliš zmanipulované předvolebními průzkumy, příliš málo idealistické? Souhlasím, že u Dienstbiera i Schwarzenberga se najdou důvody, proč jim to nehodit. Sám jsem chtěl původně volit Táňu Fischerovou pro její idealismus a dobrý vztah k přírodě.  Teď mi ale připadá, že by to byla známka zakonzervovanosti, jenž rozbíjí hlasy, které je zapotřebí spojit proti Zemanovi.

Jedna věc je ale snad ještě důležitější, než kdo bude prezidentem. Příznivci Dienstbiera totiž stale víc útočí na Schwarzenberga, příznivci Fischerové na Dienstbiera se Schwarzenbergem, příznivci Franze na další “malé” kandidáty.

To je krásný příklad žabomyší války, z které mají prospěch především “ti nahoře”. Je potřeba, abychom si uvědomili, že není nutné se “vyautovat” vzájemně. Že zůstanou-li aktivní lidé po volbách rozhádaní, bude se to Zemanovi či Fischerovi velmi hodit do krámu.

Pokud by měla Fischerová reálnou šanci zvítězit, s chutí jí to hodím. Ale nemá. Diplomku jsem psal pod vedoucím Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd, a vím tedy, že jejich průzkumům dá věřit. Pro tentokrát opravdu nemá smysl trvat na svém soukromém, čistém idealismu, ale raději se snažit najít třebas i neideální, ale společný a konkurenceschopný kompromis. Schwarzenberga nebo Dienstbiera.   

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00