Stereotypy jedou, Ivánku, kamaráde

pondělí 7. květen 2012 11:27

Šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral je ve svém komentáři „Zelená jede, Ivánku, kamaráde“ uveřejněném 27. dubna v MF Dnes na konto obnovitelné energie říká věty, které stálo zato zopakovat v nadpisech tohoto článku. Jeho text přitom neuzavírá shrnutí s vyjímkou toho, že konec podpory obnovitelných zdrojů nedávno navržený ředitelkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou, by nám všem pomohl. Podívejme se ale na jeho argumenty podrobněji.

Odkaz:  článek "Zelená jede, Ivánku, kamaráde"

„A veřejnost už toho má plné zuby.“

Je velmi důležité dodat, čím je bolest u srdce při pohledu na solární parky způsobená. Srdce nás totiž nebolí kvůli tomu, že by čistá, udržitelná a z hlediska změn klimatu příznivá energetika byla ze své podstaty horší, než komíny uhelných elektráren a úložiště radioaktivního odpadu. Je to proto, že si velké energetické firmy přizpůsobily podporu tak, aby jí mohly využít k budování obrovských solárních parků. Jejich propojení s hlavními politickými stranami je redaktory Respektu dobře zdokumetované, stejně jako skutečnost, že značnou část fotovoltaických elektráren provozuje ČEZ. To už ale paní Vitásková ani pan Páral nedodávají.

„Řeči o technologickém pokroku a nových pracovních místech jsou evidentní bláboly.“

Když pan Páral tvrdí, že jedno místo v solárním průmyslu vyjde státní pokladnu na 75 milionů, dostává se za hranu manipulace. Předně, odhad jednoho a půl biliardy korun, které by mohla stát setrvalá podpora obnovitelných zdrojů stát do roku 2040, je značně nadsazené číslo. Už v roce 2019 se totiž v Británii jako v poslední evropské zemi mají dostat výrobní náklady elektřiny ze slunce na cenu, která nebude vyžadovat žádnou podporu. U nás bude solární energie ekonomicky konkurenceschopná zřejmě o několik let dříve. Nedává žádný smysl odhad této celkové částky dělit 20 000 nově vzniklými pracovními místy navázanými na solární energetiku. V té rovnici totiž mimo jiné chybějí stovky miliard nákladů na léčení astmatu, alergií či zahlazování škod po těžbě uhlí a uranu. Desítky nově vznikajících firem přitom dokazují, že nám obnovitelné zdroje opravdu přináší pracovní místa a pomáhají držet technologické tempo se západem.

„Ze zelené energetiky se stal mohutný a vlivný byznys přisátý na státní kasu s nebývalým vlivem.“

Metafora zelené pijavice je tedy možná působivá, rozhodně je ovšem zavádějící. Pokud by byla lobby obnovitelných zdrojů u nás opravdu natolik silná, těžko by tak prohrávala. Zatímco hnědouhelným elektrárnám poslanci odpustili i směšně nízké poplatky za to, že nám zkracují a otravují život, na solární energetiku uvalili zvláštní daň, která odvádí většinu zisků ze solárního odvětví do státní kasy. A navíc prakticky znemožnili, abyste si na svůj dům mohli dát levné solární panely.

Chyby se staly, ale jinde

Energie ze slunce není podstatným pilířem Státní energetické koncepce prý kvůli tomu, že je u nás - na rozdíl od zbytku světa - neperspektivní. Neperspektivní ale není sama o sobě, ale kvůli přístupu naší vlády v období přechodné podpory. Nelze se divit, že nastavíme-li zákony tak, aby něco bylo nekonkurenceschopné, ve výsledku to nekonkurenceschopné bude. Asi málokdo bude rozporovat, že se při zavádění podpory fotovoltaice udělaly chyby. Překvapivé ale může být, že to byly „záměrné chyby“ konkrétních lidí. Například váhání poslance ODS Vojíře ohledně snížení podpory solárním elektrárnám v době, kdy prudce klesaly jejich výrobní náklady. Pokud někdo chce hledat viníky, možná by bylo dobré se poohlídnout po těch skutečných, a ne jen stále stereotypně a neurčitě obviňovat čisté odvětví našeho průmyslu.

Jan Skalík

Jan Skalík

Jan Skalík

O různých pohledech na přírodu. O různých pohledech na lidi.

Pracuji a studuji na Katedře environmentálních studií, dříve v asociaci Zelený kruh a lesní mateřské školce Dobroděj. Více o mně na facebook.com/jan.skalik

REPUTACE AUTORA:
0,00